Wspominając poprzedni wpis o bazie danych, poruszyłem tam temat Node.js. No bo tak, czasy Accessa, w którym to robiło się całe programy (jaki ja cholera stary jestem), już dawno minęły. Tera mamy nowe fajne zabawki.

Node.js długo przeze mnie nie lubiany kawałek tortu IT. No bo jak to? Ten Java Script? To coś co uruchamia się w przeglądarce i czasem mocno irytuje? Ten język, który ma tak niewiele dobrego w sobie, że nawet memy o tym są:

JS good vs bad parts

 

 

 

 

 

 

I pomijam już używanie tego do tego, do czego zostało stworzone – do przeglądarki. Niech tam sobie graficy robią te swoje proste skrypty. Zresztą co to za programista, koleś co grzebie w HTML? 🙂

Tylko w pewnym momencie jakoś tak mi przyszło… Spróbować. Nie to żebym się jakoś strasznie rzucił, ale próg wejścia okazał się niewielki. Ponieważ miałem mały projekcik mogłem sobie prototypować w różnych technologiach. Zacząłem od Node.js i przy nim już zostałem. Teraz kombinuję jak tu zrobić na tym micro service.

Co mi się podoba:

  • Niski próg wejścia (w kolejnych wpisach zobaczycie jak niski)
  • Łatwość w używaniu JSON (projekt w założeniu ma używać tej notacji)
  • Łatwość współpracy z innymi (wszyscy muszą znać Java Script)
  • Przyjemność pisania
  • Integracja z Sublime i co nie mniej ważne z Visual Studio (to dla tych co nie potrafią pisać w niczym innym 🙂 )

Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wypróbować Node.js to zachęcam. W następnych wpisach podrzucę trochę kodu który wymodziłem i pokażę jakie to łatwe i przyjemne (no chyba, że pytasz o asynchroniczność i callbacki – to to jest trudne i nie intuicyjne, ale fajne).

Swoją droga w zeszłym roku próbowałem F# i Elixir (do którego jeszcze wrócę, i ciągle czytam relacje Gutka z jego pola walki). Ale to Node.js na razie wiedzie u mnie palmę pierwszeństwa i projekty, które miałem napisać w tamtych językach chyba zrobię w Node.js (no może jakieś serwisy w innych – zobaczymy).

 

2 Replies to “JS + Node.js – moje nowe ulubione narzędzie.

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl
  2. Ponieważ to JavaScript, to szczerze polecam TypeScript do kodowania. Jednak jak przybywa linii kodu, to typowanie zaczyna mocno pomagać. Pomimo nawet jak się rezygnuje z całej tej otoczki klas itp. Ja pisałem praktycznie w TypeScript stosując JavaScriptową filozofię wspomagając się jedynie typami/interfejsami i mocno sobie chwalę. Tym bardziej że TypeScript dobrze działa pod node.js 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *