Kod tak jak pączki, dzieli się na 2 grupy. Kod działający i nie działający. Napisany i wydany program zazwyczaj działa. Nie zawsze tak jak użytkownik by chciał, ale spełnia wystarczająco jego oczekiwania jeśli ten zapłacił. Gdyby program był całkowicie do kitu, pewnie by nie chciał zapłacić.

Skoro kod dzielimy na działający i nie, to który z poniższych kawałków jest prawidłowy, a który nie:

Na pewno funkcja pierwsza ładniej wygląda. Kod funkcji drugiej można znaleźć często w zakamarkach starych programów, albo w rzadko modyfikowanych elementach .NET 🙂

A odpowiedź oczywiście brzmi -> prawdopodobnie żaden z tych kodów nie jest prawidłowy! Pewnie myślicie co ten głupek mi tu opowiada. Ale ja tylko prawdę mówię. Generalnie, żadna z tych funkcji z tego co widzę nie ma dopisanych testów. Brak testów oznacza, że nie wiadomo czy kod działa. A jak kod nie działa to jest do… Niczego w sumie.

Aby mieć kod działający trzeba udowodnić, że on działa. A najłatwiej udowodnić to pisząc testy. Testy dla kodu to tak jak rozciąganie dla sportowca. Niby czynność nadmiarowa, nie w pełni związana z ćwiczeniem, ale bez niej i łatwo o kontuzje i trudniej o rozwój.

One Reply to “Nie ma złego kodu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *