Czasami jest tak, że piszemy, piszemy, edytujemy, piszemy i pojawia się burdel w pliku. W sensie kod jest w lekkim nieporządku. Przyszedł czas na porządkowanie kodu w Visual Studio 🙂 Wtedy wystarczy:

i nagle cały plik w dokumencie wydaje się piękniejszy…

Ale zakładając, że plik który edytujesz nie jest Twój (tak cały kod jest nasz itd., ale wiadomo jak jest…) i chciałbyś “poprawić” tylko to co sam wpisałeś. Wtedy zaznaczasz odpowiednie akapity kodu i wbijasz:

i życie staje się lżejsze i piękniejsze.

Mówisz, że życie nie stało się piękniejsze, bo to wcale nie Twój styl… No wybacz, w takim razie musisz powiedzieć Visual Studio co to znaczy Twój styl. Najlepiej zrobić to w:

 

Chociaż w Sublime, Atomie czy Vimie to jest lepiej ogarnięte moim zdaniem 🙂

7 Replies to “Tip dnia – porządkowanie kodu w Visual Studio

 1. Pingback: dotnetomaniak.pl
 2. Można również zainstalować dodatek Productivity Power Tools i mieć zaznaczone “format document on save”. Nie dość, że porządkuje kod, to usuwa nieużywane usingi w pliku, resztę sortuje. Automatycznie też pokazuje, czy plik jest odpowiednio sformatowany (przydatne, jak jedni mają ustawione spacje, inni tab’y).

  1. Mi na przykład niezbyt odpowiada formatowanie kodu on save. Mam pamięć wizualną i nie lubię jak po odruchowym Ctrl+S cos mi przeskakuje na ekranie.
   Nie mniej te skróty z posta są bardzo przydatne, szczególnie w większych projektach.

   Tylko jedna uwaga, gdybym nie znał tych skrótów, to screeny by mi sporo pomogły w zrozumieniu o co chodzi i jakie mam możliwości konfiguracji. To tak na przyszłość.

 3. Zapisywanie OnSave ma też spory minus:
  Jeśli nie jest to nowy plik i zastaliśmy nieuporządkowany kod, wbije nam się do repo razem z porządkami i ciężko przy review będzie zobaczyć co jest zmianą w kodzie, a co porządkami. W takim wypadku warto zrobić to w osobnym commicie i odpowiednio oznaczyć. Taki styl pracy pomaga w review kodu. Wtedy wiemy, że commit z porządkami to tylko porządki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *