Byłem, zobaczyłem, wróciłem – parafrazując klasyka. A gdzie byłem? Na konferencji 4Developers w Warszawie dzięki uprzejmości mojego obecnego szefa (dzięki szefie). Wydarzenie skierowane było do programistów maści różnej – od PHP-owców, przez Ruby-stów, Javo-wców, .Net-owców […] na Gamedev-owcach skończywszy. Przy okazji można było zasięgnąć wiedzy z tematów miękkich oraz niezależnych od platformy. Poniżej 4Developers – wrażenia.

Jak to wyszło moim okiem?

Średnio chyba…

Zacznijmy od organizacji. Ta była na średnim poziomie.

  • Na początek rzucała się w oczy kolejka do rejestracji. Na tyle zarejestrowanych osób 1 rejestracja z 2-3 osobami? Słabo.
  • Troszkę raziło, że nie dostałem żadnej mapki ani planu konferencji. To wszystko było na ścianie i na fajnych standach – ekranach. Tylko te fajne standy po prostu pokazywały to co chciały, nie można było nic zmieniać, więc do niczego się nie przydawały. A aplikacji chyba nie potrafiłem obsłużyć, bo nie mogłem się dzięki niej nigdzie znaleźć. Fajnie, że plan powieszono na ścianie. Podobnie jak większość zrobiłem sobie zdjęcie i z tego korzystałem. Ale to jednak mimo wszystko wtopa.
  • Spodziewając się problemów poszedłem na obiad chwilę wcześniej i to była dobra decyzja. Jak wychodziłem po jedzeniu przepychałem się przez kolejkę sięgającą do korytarza.
  • Obiad był naprawdę dobry.
  • Na 2 prelekcjach musiałem stać, bo się nie zmieściłem w sali, ale to raczej nie wina organizatora, tylko miłości programistów do Gamedevu zapewne nie okazanej w ankiecie 🙂
  • Samo miejsce było fajne, bezproblemowy dostęp wszędzie.
  • Miejsce gdzie byli sponsorzy i owoce (bo tak to wszędzie były tylko ciasta) było spore i dość wygodne
  • Szkoda, że owoców nie było przy stołach, a do wyboru tylko ciastka (nic zdrowego).

Moim zdaniem, tragedii nie było, ale jakoś super też nie. Mogliby się sporo nauczyć od kolegów po fachu (tych, lub tych 🙂 ).

A co do ścieżek. Tych było multum, a wszystkie znajdziecie na stronie. Ja byłem tylko na kilku wykładach o których niżej. Głównie chodziłem nie na .NET, bo większość .Netowych tematów już gdzieś widziałem/znałem, a poza tym zawsze pałałem miłością do gamedev.

Karol Drzymała – Jak nie zawalić projektu – komunikacja i ryzyko.

Tu zacząłem swoja przygodę z tegorocznym 4Developers. Naprawdę fajna sesja. Co do technikaliów z powodu braku mikrofonu i nagłośnienia, niektóre elementy mimo małej sali uciekły, gdy autor wystąpienia zaczynał mówić do slajdów. Ale co do całokształtu było ok. Opowieść, bo tak należałoby to nazwać, snuta była na temat pięknego i wymarzonego projektu, który mimo super developerów, super pomysłu… Jednak nie wyszedł. Pewnie każdy to zna. Wiele rzeczy powiedzianych było wszem i wobec znanych, ale elementy zaczerpnięte z własnego doświadczenia oraz takich tuzów jak między innymi Pixar – bezcenne. No i teraz wiadomo, czemu biura Google wyglądają jak wyglądają. Naprawdę fajna, choć lekka sesja. I o dziwo – totalnie nie o grach, choć do nich głównie się odnosząca.

Krzysztof Narkowicz – Programowanie w branży gier komputerowych.

No, a tu spodziewałem się mięcha.Wydawało mi się, że będzie tu sporo o programowaniu, technice itp. A to czego się dowiedziałem to ile pieniędzy trzeba wydać i można zarobić oraz jakich specjalności programiści są potrzebni do pracy przy grze AA i AAA. No nie tego się spodziewałem, chociaż prelekcja technicznie fajnie wyważona.

Michał Jasiorowski – Tworzenie systemów rozproszonych z wykorzystaniem AKKA.NET.

Ten temat mnie zaciekawił. W ogóle programowanie z wykorzystaniem Aktorów jest bardzo ciekawe. Mam nadzieję, że uda mi się zamoczyć w tym łapki niedługo. W każdym razie skusiłem się. I było warto. Temat poprowadzony dość ciekawie i chyba najbardziej profesjonalna prezentacja jaką widziałem. W sensie slajdy świetnie przygotowane. Choć kod mógłby jednak być na białym tle… W każdym razie w prezentacji postawiono realny problem obstawiania zakładów i pokazano jego rozwiązanie w “tradycyjnym” .NET, a potem w Akka. Miło, fajnie i profesjonalnie.

Piotr Żygadło – Programisty droga do gier i z powrotem. A potem jeszcze raz. Czyli nigdy nie jest za późno by zacząć nowe życie.

Na tej prezentacji widać było najbardziej miłość programistów do gier. Po porady jak zostać programistą gier przybiegło sporo osób. Na tyle dużo, że ja odsłuchałem prelekcji z korytarza 🙂 Slajdy były super… Był tylko 1 🙂 Facet opowiedział o swoich wzlotach i upadkach, potem powiedział, że każdy może być programistą gier, a zakończył… Że to ciężka, mało opłacalna, niszcząca rodziny praca. Nie ma to jak zachęta 🙂 Ale słuchało się fajnie.

Maciej Aniserowicz – GMD – Getting More Done.

Temat dla mnie wiecznie żywy. Dzięki takim działaniom powstaje ten blog i kilka innych rzeczy nad którymi siedzę 🙂 Tu nie będę nic mówił, bo wszystko było już powiedziane, a prelekcja jest fajnym podsumowaniem. Dla mnie najbardziej żywiołowe wystąpienie z tych które widziałem.

 

Niestety dla mnie to już był koniec 4Developers, bo musiałem wracać do domu. Z rozmów z kolegami będąc na Piotrze Żygadło minęły mnie 2 świetne wykłady:

  • Marcin Iwanowski – WinDbg, gdy Visual Studio to za mało…
  • Jakub Szczepanik – Droga Scrum Mastera do Agile Coacha

Podobno oba były super, pierwszy dla programistów, a drugi dla “managierów”. Na szczęście wszystko się nagrywało, więc mam zamiar odsłuchać w domu.

Było fajnie – jak to na konferencji. Poznałem developerów Ruby (czy ja wyglądam na Rubystę? Bo kilku mnie “zaczepiło” :), za to .Net-owcy trzymali się z daleka) – bardzo mili goście – otwarci i bezpośredni. Spotkałem mojego byłego szefa – pozdrawiam Piotrze! Miło było wymienić słówko. Przywitałem się z kilkoma osobami (czołgiem Maciek!), kilka widziałem, ale nie chciałem zaczepiać (hej Alicja Musiał, Piotr Stapp, Gutek i wszyscy którzy nie wiem jak się nazywają, a znam z prelekcji, widzenia czy neta). To właśnie zobaczenie ludzi i wymienianie informacji, wiedzy i doświadczeń jest clue konferencji. Żeby tylko ludzie byli tacy otwarci i mili, a resztę można zobaczyć na youtube 🙂

One Reply to “4Developers – wrażenia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *