Książki są bardzo ważne w moim życiu. Chodzi o to zawodowe i prywatne. Biblioteka pozycji głównie beletrystycznych idzie w setki pozycji. Jest też kilka książek dotyczących programowania, które chciałbym tu wymienić.

Zacznę od książki, która miała największy wpływ na mój styl pisania – “Clean Code: A Handbook of Agile Software Cratmanship” Roberta C. Martina. To z niej dowiedziałem się dlaczego chodzi o czytelność. Dzięki niej wiem jak ominąć niektóre pułapki oraz jak podejść do refactoringu (co nad wyraz często się przydaje). Wydaje mi się, że jest to pozycja którą każdy “klepacz kodu” przeczytać powinien, a jak już skończy, to powinien to powtarzać tak raz do roku 🙂

Kolejna pozycja ma (ciągle jestem pod wrażeniem) wpływ na sposób w jaki podchodzę do całego mojego środowiska pracy – “The Pragmatic Programmer. From Journeyman to Master” Andrew Hunt-a i Davida Thomasa. Jest w niej opisanych wiele elementów codziennej walki programisty z kodem. Czemu kod się starzeje i ulega degradacji? Jak temu zapobiegać? Jakich narzędzi używać? Jak ich używać? Sa przykłady, opowiastki, wiedza teoretyczna i praktyczna. Jeśli jeszcze nie czytałeś tej pozycji to na pewno sprawi ona, że będziesz lepszy w tym co robisz! Szczerze polecam! Jak już czytałeś to na pewno warto sobie przypomnieć raz na jakiś czas co tam Panowie wymyślili.

Ta książka nie jest oryginałem, a opracowaniem tematu – “Head First – Design Patterns” autorstwa Erica Freemana, Elisabeth Robson, Bert Bates i Kathy Sierra. W ogóle cała seria Head First w bardzo przystępny sposób przedstawia wiele tematów. Ale ten jest szczególny. Wzorce projektowe! Mekka wyznawców dobrego stylu i re-używalnych elementów 🙂 Tu opisane w sposób prosty, z naprawdę zabawnymi przykładami. Temat sam w sobie jest trudny, ale dzięki tej książce ogarnie go nawet 10 latek. A że ja lubię rzeczy proste, miłe i przyjemne… Dzięki implementacji wzorców warto książkę posiadać i trzymać na półce by sobie przypomnieć jak niektóre rzeczy zaimplementować.

Prawie na koniec książka od której zacząłem swoją przygodę z C# – “Agile. Programowanie zwinne: zasady, wzorce i praktyki zwinnego wytwarzania oprogramowania w C#” Robert C. Martin, Micah Martin. Myślałem, że to zaawansowana instrukcja programowania w .NET z użyciem C#. A że byłem zaawansowany w Delphi 🙂 Okazało się, że to wiele więcej. To leksykon z przykładami jak pisać dobry software za pomocą Agile – TDD, PP i oczywiście Clean Code.

Ostatnia, moim zdaniem trochę bardziej zaawansowana pozycja to Blue Book Erica Evansa. O ile powyższe pozycje skierowane są do początkujących (chociaż każdy zaawansowany znajdzie tam wiele ciekawych informacji) to ta pozycja wyróżnia się na ich tle. Co to jest, jak stosować i po co w ogóle – czyli wszystko co chcesz wiedzieć o DDD. Choć potem okazuje się, że nie wszystko. Książka jak i temat trudna w odbiorze, ale warto. Jeśli już jesteś na tym poziomie, że rozważasz stosowanie tego typu technik – warto tą książkę przeczytać.

 

Oczywiście czytanie to nie wszystko. Warto stosować zalecenia w tych książkach zawarte. Tak jak wspomniałem są to pozycje dla początkujących i szlifujących swój styl i sposób pracy. Jest jeszcze wiele innych książek (Fowler, Beck, Signal vs Noise), o których może kiedyś napiszę. Zdecydowanie pozycje opisane w tym poście to 100% “must read!” – w mojej opinii oczywiście!

 

A zanim zabierzecie się do czytania! Ostatnia książka w tym zbiorze – totalnie nie o programowaniu choć od programisty -> “The Passionate Programmer (2nd edition). Creating a Remarkable Career in Software Development” napisana przez Chada Fowlera. Wiele fajnych porad jak pokierować swoją karierą. Przeczytałem kilka książek w tym temacie, ale jeśli chodzi o kierowanie karierą programistyczną, ta jest dla mnie najlepsza. Nie sprawi ona, że staniesz się super programistą, bo to Ty i Twoja wiedza jest ważna, ale pomoże Ci podjąć niektóre decyzje.

3 Replies to “Książki, które moim zdaniem warto przeczytać…

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl
  2. “Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship” poważnie?
    Czytałem tą książkę i jak dla mnie jest to jedna z najgorszych książek jakie istnieją. Autor książki nie traktuje czytelnika jako osobę początkującą lecz jak debila. Osobiście odradzam wydawania kasy na tą książkę

    1. Wydaje mi się, że to czasem pomaga, kiedy ktoś doświadczony tłumaczy rzeczy proste. Oczywiście jak wszystko to wiesz, to szkoda czasu na czytanie takiej książki, ale ja nie wiedziałem i sporo się nauczyłem. Ani razu nie poczułem się jak debil, idiota czy początkujący. Za to po przeczytaniu widzę jak doświadczeni ludzie, często bardzo znani, piszą zły kod 🙂 Sam też czasem źle go piszę, ale przynajmniej to zauważam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *