Witam wszystkich w ten piękny czwartek w który nie posiadam ani jednego pączka… Głód pączków tak mi doskwiera, że postanowiłem opisać jak zabrałem się do pisania w F# na Macu.

Ponieważ całkiem niedawno stałem się dumnym posiadaczem maszyny marki Apple, to oczywiście z moimi domowymi projektami przerzuciłem się właśnie tam. Zainstalowałem F# i mono z poziomu brew wg wskazówek. A teraz? Jakiego edytora użyć?

Wybór nie jest taki oczywisty bo ścieżek jest kilka. Z tego co słyszałem, czytałem i mi wiadomo najprościej iść w stronę użycia Xamarin Studio. W tym środowisku wszystko masz przygotowane. Po prostu zabierasz się za pisanie i już. Przy okazji masz też środowisko do pisania w C#. Ale to takie mało… “hipsterskie”. Tak wyjść na ulicę i powiedzieć “Używam Maca i Xamarin Studio”. To prawie to samo co “Zainstalowałem na Macu Windowsa” 🙂

No ale jak chcemy być “hipsterscy” to jest przecież Vim. Ten doskonały, konsolowy edytor tekstu posiada całkiem przyzwoite wsparcie dla F#. O ile sama filozofia pisania i edytowania tekstu w stylu vi jest dla mnie super, to jednak ten edytor w konsoli wydaje mi się jednak zbyt ascetyczny. No i gdybym spędzał w nim większość czasu to po co mi retina? Fajny obraz ma Macintosh, to mu trzeba przyznać!

Ostatecznie zdecydowałem się na początek projektu, na pewien półśrodek. Zainstalowałem VSCode (zresztą od niedawna mój ulubiony edytor do wszystkiego). Uzupełniłem go niezbędnymi dodatkami -> wsparciem dla vim (VsCodeVim) i wsparciem dla F# (Ionide-fsharp). Po przeszukaniu możliwości okazało się, że Ionide przygotowało również zintegrowany w VSCode (jak ktoś nie lubi M$ to w Atomie działa to tak samo) F# Interactive i wiele innych.

Tak przygotowany wystartowałem ze zbieraniem informacji do mojego diagramu DDD… Czytam Evansa i jeszcze nie do końca wiem jak to ugryźć, ale chyba będzie fajnie 🙂 Projekt niestety jest “tajny” więc pisać będę tylko o rozwiązaniach technicznych.

2 Replies to “F# na Macu

  1. “Macintosh” jako nazwa nie jest używana od dawna (2007). Skończyła się z przesiadką na procesory Intela. Ale to szczegół 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *